כתוב ביקורת על נותן השירות | נותן שירות, מעוניין להצטרף? | אודות | שאלות ותשובות | תקנון
שיפוצים, איסטלטור, הובלות
 
 
     
  אני רוצה למצוא טיפים בנושא:
טקסט חופשי:

נוטריון - הגדרת תפקיד


נכתב ע"י : דן - Click2Fix
תחום:
נוטריון
תאריך:
19-09-2007

מהו נוטריון?

ישנם מקרים משפטיים בהם עורך דין "רגיל" אינו יכול לאשר דברים בהביאם בפני בית המשפט. נדרש אישור גבוה יותר, של אדם המבין בחומר המדובר יותר מעורך דין רגיל. אפשר לומר שזוהי התמחות מיוחדת בעריכת דין, אשר מעניקה למומחה בה סמכות לאשר דברים בצורה רשמית. נוטריון הוא תמיד עורך דין, אולם אחד שיש לו אישור לאמת את אותנטיותם של ניירות ומאורעות ולהעניק גושפנקא משפטית לחומר. במקרים מסוימים, המוסדרים ע"פ החוק, הוא יכול לאשר בפני השופט את מקוריותם של המסמכים.

נוטריון קיים עוד מימי רומא, אולם מכיון שצורת המשפט שלהם שונה ממה שמקובל היום, אפשר לומר הנוטריון הראשון שדומה לעיסוק המשפטי שלו היום באיזורנו וארצנו – אישרור אמיתות חומרים – מוסדר בחוק העותמני מ-1913. כמובן אחר כך הבריטים הסדירו את נושא עריכת הדין והנוטריונה בישראל, ומאז הדבר שריר וקיים. עד שנות ה-70 היה נוטריון עורך דין שעוסק בניירות חוץ בלבד, למשל, אזרחויות זרות או שילומים מגרמניה. את עריכת הדין הפנימית עשה עו"ד פרטי. החל מסוף שנות ה-70 של המאה העשרים הועבר חוק המשנה זאת ואומר כי כל עורכי הדין, הציבוריים והפרטיים כאחד, יכולים לעסוק בנוטריונה, אם יש להם ההתר והרישיון לכך. מ-1993 ישראל חברה באמנה המקבלת את הנוטריונה שלה כסמכות משפטית בכל העולם, כולל בבית המשפט הבין לאומי בהאג.

במה עוסק נוטריון?

ישנם כאמור הרבה מאד דברים שאפשר לעשות אצל נוטריון ורק אצלו. מסמך, למשל, של רכישה גדולה, דורש חתימה עליו, שמאשרת את מקוריותו מצד שלישי. זה דבר שנוטריון בלבד יכול לעשות. הוא גם יכול לאשר מסמך שכמה אנשים חתומים עליו – כלומר לאשר את "אמיתות" החוזה. הוא מאשר אמיתות העתק של מסמכים (למשל, שהולכים לבית הספר אחרי חמש שנים ומבקשים העתק של תעודת הבגרות ומקבלים עליה חותמת של "נאמן למקור"? משהו כזה אבל רציני יותר). הוא מאשר נכונות תרגום מסמך (למשל בהגשת בקשה לאזרחות). הוא מאשר שאדם חי או מת על גבי מסמכים. הוא גם מאמת הסכמי ממון לפני הנישואים ועוד ועוד.

הדברים הכי נפוצים שבעבורם פונים לנוטריון, הם בדרך כלל אישור אמיתות ניירת מסוימת – בעיקר עבור חוזים ובקשות אזרחות.

איך נראה מסמך נוטריוני?

כאמור היחיד שיכול להיות נוטריון הוא עו"ד אשר למד לכך וקיבל דיפלומה מאושרת על ידי מדינת ישראל (כלומר הוא חבר בלשכת עורכי הדין, ללא רבב, עם ניסיון ציבורי עשיר וכמובן למד את החומר וקיבל אישור ממשרד המשפטים הישראלי). את הניירות שלו אפשר לזהות על ידי חותמת מתכת אדומה (כמו שסגרו מעטפות פעם עם שעווה) – אשר כתובה עליה המילה נוטריון בעברית, אנגלית וצרפתית. אם בעל המקצוע מאשר כמה ניירות, הם יהיו קשורים בחוט אדום עם חותמת גם הם.


חזרה למאמרים וטיפים ראשי | מחפשים נותני שירות בתחום נוטריון ?

 

כל הזכויות שמורות © Click2fix 2007. אין להעתיק את תוכן המודעות